Rekonštrukcie bytov: Kedy a aké povolenia potrebujete?

Ilustračná fotografia. (Pixabay.com)

Letné mesiace znamenajú aj zvýšený počet rekonštrukcií bytov. Búchanie, vŕtanie, búranie či sekanie má však svoje pravidlá. Nie vždy sa dajú prerábky realizovať bez potrebných povolení. Kedy a aké doklady potrebujete? A kde ich vybavíte? Pozreli sme sa do stavebného zákona.

Buďme k sebe slušní

Aj keď sa v žiadnom zákone nepíše o tom, že rekonštrukciu treba oznámiť susedom, je na našej slušnosti, ako sa zachováme. Aj vďaka oznámeniu, ktoré nalepíte vo výťahu, či na vchodovú bránu bytového domu, môžete zachovať dobré susedské vzťahy. Nezabudnite hlavne na termín začatia a ukončenia prác. Aj vy by ste predsa chceli vedieť, dokedy sa bude vo vedľajšom byte búchať, či vŕtať. Pripíšte aj kontakt, na koho sa môžu v prípade otázok obrátiť. Nemusíte to byť vy ako majiteľ nehnuteľnosti, ale pokojne niekto z firmy, ktorá rekonštrukciu realizuje.

Dôležité je aj to, aby ste dodržiavali povolené časy (nočný kľud) a odpratali po sebe či robotníkoch prípadné nečistoty. Nie je povinnosťou susedov znášať prach, ktorý sa určite vyskytne aj v spoločných priestoroch.

Potrebujem povolenie?

Pri rekonštrukcii existujú tri typy:

1. BEZ POTREBY OHLÁSENIA

Ak ide len o bežné udržiavacie práce ako opravy a výmena vnútorných priečok, omietok, obkladov, okien či dverí, výmenu klimatizačného zariadenia, maliarske práce, výmenu a montáž kuchynskej linky + ostatné zariadenia (WC, vaňa, umývadlo a zariaďovacie predmety), opravy technického, energetického a technologického vybavenia, tak ich nemusíte nikomu hlásiť.

2. S POTREBNÝM OHLÁSENÍM STAVEBNÉMU ÚRADU

V prípade, že ide o stavebné úpravy, pri ktorých sa nezasahuje do nosných konštrukcií, alebo ide len o udržiavacie práce, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť, alebo vzhľad, je nutné ohlásenie stavebnému úradu. Do tejto kategórie spadá aj výmena bytového jadra, zasklenie lodžie či balkóna. Ak búrate nenosné priečky, potrebujete aj posudok statika na projekt vypracovaný oprávnenou osobou.

Povinnosť – ohlásenie stavebnému úradu sa robí na miestnom úrade. Ak získate od stavebného úradu písomný súhlas na začatie rekonštrukcie, podľa zákona ju musíte urobiť do dvoch rokov. Dôležité je, že začať s prácami však môžete až po vydaní súhlasu.

3. S NUTNÝM STAVEBNÝM POVOLENÍM

Prístavby či nadstavby si vždy vyžadujú stavebné povolenie, stavebné úpravy len v niektorých prípadoch. To potrebujete vtedy, ak plánujete zasahovať do nosných stien stavby, alebo prepojiť dva existujúce byty.

Ak žiadate o stavebné povolenie, potrebujete projekt, ktorý vypracuje oprávnená osoba (ako aj pri ohláške). V prípade, že sa rokovalo aj s účastníkmi stavebného konania, potrebujete doklady, teda zápisnicu zo schôdze spoločenstva vlastníkov, resp. písomné hlasovanie. Ak budujete svojpomocne, nezabudnite na vyjadrenie stavebného dozoru.

Po vydaní stavebného povolenia však nemôžete hneď začať s plánovanou rekonštrukciou. Účastníci stavebného konania majú totiž 15 dní na odvolanie. Ak tak neurobia, stavebný úrad potvrdí právoplatnosť povolenia a vy až potom môžete začať s rekonštrukciou.

Pokuty v stovkách eur

Nesplnenie si povinností vás môže vyjsť poriadne draho a vyšplhať sa až do stoviek eur. Ak ste mali stavbu ohlásiť a neurobili ste tak, pokuta je do 331, 94 eur. Ak ste potrebovali stavebné povolenie a nepožiadali ste o jeho vydanie, postih môže byť až do 829, 85 eur. Dodržiavať pravidlá sa teda aj v tomto prípade naozaj oplatí.

 

 

Vydanie: Jún 2022